Koronavirusi, EBU anulon Eurovision Song Contest 2020
  • e enjte, 29 tetor 2020

Koronavirusi, EBU anulon Eurovision Song Contest 2020

EBU bëri të ditur se shpalli anulimin e Eurovision Song Contest 2020 që këtë vit do të mbahej në maj në Roterdam të Hollandës. “Të dashur kolegë, me keqardhje të thellë duhet të shpallim anulimin e Eurovision Song Contest 2020 në Roterdam” bëhet e ditur në një deklaratë të posaçme që u shpërnda të mërkurën në mesditë për pjesëmarrësit nga EBU.
Gjatë javëve të fundit organizata kishte parë shumë mundësi alternative për të mundësuar zhvillimin e konkursi të këngës në Eurovision. Por “pasiguria e krijuar nga përhapja e COVID-19 në të gjithë Evropën – dhe kufizimet e vendosura nga qeveritë e transmetuesve pjesëmarrës dhe autoritetet Hollandeze – do të thotë se Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) ka marrë vendimin e vështirë se është e pamundur të vazhdoni me ngjarjen live siç ishte planifikuar” bëhet e ditur në deklaratën e EBU.
“Jemi shumë krenarë që Eurovision Song Contest ka bashkuar audiencën çdo vit, pa ndërprerje, për 64 vitet e fundit dhe ne, si miliona tifozë në mbarë botën, jemi shumë të pikëlluar që nuk mund të zhvillohet në maj” shprehet organizata.
Deklarata bën të ditur se EBU, NPO, NOS, AVROTROS dhe Qyteti i Roterdamit do të vazhdojnë bisedimet në lidhje me mbajtjen e Konkursit të Këngës në Eurovision në 2021. “Ne do t’u kërkojmë njerëzve të jenë me ne ndërsa po punojmë përmes shfajësimit të këtij vendimi të pashembullt dhe presim me durim ndonjë lajm të mëtejshëm në ditët dhe javët e ardhshme. Ne do të donim të bënim homazhe për të gjithë ekipin e transmetuesit pritës në Hollandë dhe 41 Anëtarët tanë që kanë punuar kaq shumë në planifikimin e ngjarjes së këtij viti. Ne të gjithë jemi aq të mërzitur sa janë ata që Eurovizioni nuk do të jetë në gjendje të vihet në skenë në maj dhe e dimë se e gjithë familja e Eurovizionit, në të gjithë botën, do të vazhdojë të sigurojë dashuri dhe mbështetje për njëri-tjetrin në këtë kohë të vështirë” përfundon deklarata e EBU.
Në këtë edicion Shqipëria do të përfaqësohej nga Arilena Ara me këngën “Shaj” e cila fitoi Festivalin e ’58 të këngës në RTSH.